Lukáš Petřík: Snad mi vedení koupí nějakého Švéda

čtvrtek 15.12.2016 • Jaromír Malina

Lukáš Petřík jako každý rok i v letošním ročníku Tipsport Superligy předvádí velmi dobré výkony na centru první formace. Byť v kádru Panterů patří mezi starší ročníky, v jeho případě pořekadlo “zraje jako víno” platí dvojnásob. V letošní sezoně nasbíral prozatím 11 bodů za 5 gólů a 6 nahrávek a s Pavlem Jurčíkem vytvořili obávané útočné duo. Před zápasem s Ostravou vám s Lukášem přinášíme rozhovor.

Díky reprezentační přestávce měl tým Hu-Fa Panthers Otrokovice hodně času na přípravu na utkání proti Ostravě. Na co jste se v tréninku nejvíce zaměřovali?

To je pravda, přestávka byla dlouhá a nabídla spoustu času na přípravu všem týmům. Ti, co chodili na tréninky, se připravovali hlavně po taktické stránce. O přípravě těch, co tam nebyli, bohužel nemám podrobnější informace. Také probíhaly oblíbené tréninky s Martinem Hálou, které nás měly připravit na další část sezony po kondiční stránce.

Ty sám jsi měl nějaké speciální tréninky?

Snažil jsem se absolvovat všechny tréninky s týmem, i když se mi do toho připletla nějaká nemoc, ale naštěstí se mi to podařilo trefit do období, kdy zrovna tréninky nebyly. Dále jsem poprosil Martina Hálu o nějakou kondiční vsuvku do posilovny na dlouhé zimní večery a moc se mu povedla J

V pár zápasech jsi nastoupil i za tým „B21“ v Regionální lize. Bereš to jako tréninkovou nadstavbu nebo si jdeš do nižší soutěže užít jin florbal, než na jaký jsi zvyklý v Superlize?

Ano, ano, to je pravda, začal jsem s klukama trénovat a jezdit i na zápasy. Zdravotní stav mi to sice na chvíli znemožnil, ale věřím, že se k tomu zase vrátím. Byl jsem takto zvyklý trénovat i v době, kdy jsem nastupoval třeba v Třinci nebo ve Frýdku, že jsem si chodil zahrát i s tzv. „rezervou“, abych byl dostatečně vytížený. Spousta lidí si myslí, že si tam chodím honit ego, ale dělám to proto, že mě to baví a mám ten sport rád. Taky si myslím, že mi to pomáhá se zase někam posunout. Samozřejmě může zase někdo namítat, že kvalita je nízká a že mi to nic nedá, ale určitě je lepší dělat něco než nic.

Ostrava se v současné chvíli nachází na 5. místě tabulky Tipsport Superligy. Co se podle tebe skrývá za rapidním zlepšením tohoto týmu oproti loňským sezonám?

Nedokážu dost dobře posoudit, co se skrývá za tím, že Ostrava je momentálně pátá. Žádný rapidní posun tam nevidím. Každopádně se jim daří dělat body, a to je pro ně důležité. Zásluhu na tom určitě mají zkušení hráči jako Filip Heczko nebo Štěpán Laja, kteří mají stále co nabídnout, podpoření kvalitními mladými hráči.

V minulém zápase Panteři těsně podlehli Ostravě. Co bude klíčové pro vítězství v pátečním zápase?

Tento zápas se nám moc nevydařil. Sice se nám podařilo v zápase gólově odskočit, ale nedokázali jsme se vyvarovat chyb a zápas jsme bohužel nedotáhli. V pátek to snad bude o něčem jiném. Kvalitní taktická a herní příprava pod vedením lodivoda Ševčíka nás snad dovede k vítězství.

V nové sezoně jsi naleznul nového parťáka v Pavlovi Jurčíkovi. Čím to je, že si na hřišti tak vyhovujete?

Ono se těch parťáků za tu dobu vystřídala už celá řada, nejen v Otrokovicích. Teď nám to s Pavlem docela jde, tak snad to vydrží co nejdéle. Umí trefit branku, a to je důležité. No, a když nám to nepůjde, tak mi snad vedení koupí nějakého Švéda. Pečlivě jsem mistrovství sledoval a nějaké tipy bych pro Karla Ťopka měl.

Je mezi vámi i mírná rivalita, kdo bude mít na konci základní části více bodů?

Popravdě nevím, kolik máme bodů a kolik mám odstup, ale asi jediný způsob, jak Pavla dohnat je, že by nehrál se mnou J O rivalitě nic nevím.

V dosavadním průběhu sezony ses pasoval spíše do role nahrávače, zatím co Pavel je typickým zakončovatelem. Vyplývá to ze situací na hřišti, nebo sám sebe vnímáš jako „mazače“?

Tohle mě asi provází celou dobu, co hraju florbal. Nikdy jsem neměl více gólů nebo si to aspoň nepamatuju. Samozřejmě, že to vyplývá ze situace na hřišti. Já mám spíše defenzivní úkoly a Pavel to má mnohem blíže k brance takže má větší příležitost zakončovat. Já než tam doběhnu tak už je většinou po všem.

Určitě jsi sledoval Mistrovství světa. Líbilo se ti účinkování České reprezentace v Rize?

Mistrovství jsem opravdu sledoval a moc se mi líbilo. Jsem florbalový nadšenec takž každá taková akce je pro mne svátkem. Výkon týmu se mi líbil, ale bylo pro mě zklamáním působení třetí, tzv. chodovské pětky, která nejspíš nepředvedla své maximum.

Zřejmě se dokážeš vžít do pocitu hráčů na hřišti, když inkasovali 7 vteřin před koncem vítězný gól Finů. Je potom asi těžké jít za tak krátkou chvíli do dalšího zápasu, ve kterém se očekává výhra.

Zápas jsem samozřejmě sledoval a už se připravoval na prodloužení. Tento gól bohužel přišel v dost nevhodnou chvíli a moc už se s tím dělat nedalo, i když malá šance na vyrovnání tam ještě byla. Vžít se asi nedokážu, nikdy jsem na mistrovství nehrál. Nevím na kolik to ovlivnilo přípravu na další utkání, ale tam jsme bohužel předvedli několik chyb a okamžiků, které přisuzuji jakési chvilkové nepozornosti hráčů.

Zaujali tě nějací hráči, ať už v českém výběru, nebo i jiných reprezentací?

Skoro všichni. Moc si to vždycky užívám a rád se dívám na hráče, kteří to umí mnohem lépe než já. Dost mě překvapili dva mladí hráči z Tatranu, Ondřej Němeček a Marek Beneš. Dále pak výkon první formace, která byla opěvována celé mistrovství. Jejich výkon opravdu snesl to nejpřísnější měřítko. Ze zahraničních výběrů mě taky zaujalo několik výkonů, ale to by byl dlouhý seznam, tak si ho nechám pro sebe.

Je někdo, kdo ti ve výběru trenéra Cepka chyběl?

V současné chvíli mě nikdo nenapadá. Tým byl dle mého poskládaný dobře a z těch nejlepších hráčů, které můžu v současné době česky florbal nabídnout.

Je možné, že se nominace dočká i nějaký otrokovický hráč?

Nevidím nikoho výrazného, kdo by se mohl nominace dočkat. V nějakém rozhovoru jsem četl, že možná Radovan tak uvidíme.

Díky za rozhovor a přeji v zápase proti Ostravě hodně štěstí.

Za mě taky díky.